אשכנזי בת עמי

(20/11/1914 – 06/10/1968) ( ב כסלו תרע”ה – יד תשרי תשכ”ט )

בת עמי אשכנזי לבית אברמזון
“כדי להבין את סיפור חייה של בת עמי, צריך ללכת אל המעיין ממנו שאבה את נכסי נפשה. בנים היינו לדור מופלא אשר הערה את עצמו באדמת הגליל הקשוחה ובכוח להט ציוני בלתי נדלה הגיע לבקעה שכוחת אל, בחבל ארץ רחוק, הגליל התחתון, שם ייסד את מושבתנו הקטנה יבנאל”. (שורות אלה רשמה יונינה, חברתה הטובה משנות הילדות, שנה למותה של בת עמי).
בת עמי נולדה בחנוכה 1914 כבת הבכורה של אהובה ואריה אברמזון. אחריה נולדו האח, אבשלום; האח יונתן ז”ל, מחניכי וינגייט שהיה סרן בצה”ל ומפקד פלוגת מיעוטים ונפל במלחמת השחרור בגליל; האחות נעמי והאח עמוס. אלה הנצרים למשפחת אברמזון רבת הפארות ועמוקת השורשים על פני הארץ כולה.
בסיימה את ביה”ס המקומי עלתה לירושלים ללמוד בסמינר למורות “המזרחי”. על חטא השתייכותה לתנועת השומר הצעיר גורשה יחד עם עוד שלוש חברות מבית הספר.
בשנת 1932 הצטרפה לגרעין הראשון של תנועת השומר הצעיר בארץ ישראל שהתארגן בקיבוץ שומריה בחדרה.
בשנת 1933 התיישב קיבוץ השומר הצעיר הארצישראלי הראשון בנחלת יצחק ובת עמי היתה מאז ועד יום מותה חברת קיבוץ תל עמל. בתקופה הראשונה עבדה כפועלת שכירה בבית חרושת לקוסמטיקה. בשנת 1935 עברה עם הקיבוץ כולו לבית אלפא בדרך להתיישבות בבקעת בית שאן.
כאן התקשרה בברית נישואין עם נח. בת עמי מילאה תפקידים רבים בקיבוץ. בשנים הראשונות עבדה בעיקר בתפקידי ריכוז במטבח ובמחסן בגדים.
באוגוסט 1936 ילדה את בנה, בכורה, גיורא. מכאן ואילך התמסרה לטיפול בילדים בקיבוץ. היא קיבלה הכשרה לכך וליוותה קבוצות רבות מהגיל הצעיר ועד למוסד החינוכי. בשנת 1943 נולד בנה השני, אלי, אחריו ב- 1946 נולד אמציה וב- 1951 נולדה בתה, יוני.
בת עמי המשיכה למלא את תפקידה החינוכי כרכזת מחסן הבגדים במוסד החינוכי והיתה ספרנית של בית הספר. היא הצטיינה בחוש מבורך לשיפור הלבוש והטעם הטוב והערכתה בעיני הילדים היתה רבה.
בת עמי היתה גאה כאשר בנה, גיורא התגייס לצנחנים בצה”ל והשתתף בפעולות התגמול המסוכנות. עם שובו מהשירות בצבא, נישא גיורא לבח”ל, ערה ולאחר זמן היתה בת עמי לסבתא צעירה לאורנה ולדני, עליהם הרעיפה אהבה.
ב- 7 ביוני 1967 פקד האסון את המשפחה, בנפול גיורא בקרבות ירושלים. בת עמי נשאה בגבורה את השכול עד שפקדה אותה מחלה ממארת.
בימים ההם נולד בן לאלי והוא נקרא בשם גיורא. בת עמי נפטרה ונקברה ליד קבר בנה הבכור ב- 6 באוקטובר 1968 באדמת תל עמל.
יהי זכרה ברוך!

התחברות אל האתר
דילוג לתוכן