בהיר צבי

(11/07/1910 – 03/06/2002) ( ד תמוז ה”תר”ע – כג סיון תשס”ב )

צבי נולד בפולין בשנת 1910, בן למשפחת יסנה. הוא למד ב”חדר” ובגיל 14 הצטרף לתנועת השומר הצעיר בפינצוב. בשנת 1928 גוייס לצבא הפולני. לאחר שחרורו הצטרף לקיבוץ הכשרה “מסד” בפשמישל. בשנת 1934 עלה ארצה בעלייה בלתי לגאלית והצטרף לקיבוץ תל עמל ששכן זמנית בנחלת יצחק.
1936 – צבי היה שותף למקימים הראשונים של התיישבות “חומה ומגדל” בעמק בית שאן. בשנים הבאות היה נוטר במשטרת היישובים, פעיל ב”הגנה” ומפקד אזור חרוד בזמן מלחמת השחרור.
צבי היה בין הראשונים לפתח ולעצב את גן הנוי הקיבוצי. הגן של קיבוץ תל עמל שימש דוגמה והשראה לגנני קיבוצים אחרים בארץ. על מבצע הנטיעות הראשון בתל עמל דיבר בגאווה. בט”ו בשבט 1938 תוך תנופת הבנייה הגדולה, ניטעו שדרות הפיקוסים, הפונציאנות והקזוארינות. גולת הכותרת הייתה שטח של 30 דונם במרכז הקיבוץ שיועדו והפכו לפארק של עצים, דשאים ומזרקות מים.
צבי התמסר שנים לבחירה וטיפוח של זני דשאים. אחד הזנים שפיתח קרוי על שם בנו, סגן דני, שנפל בתקרית גבול בשנת 1966 כאשר ניסה לחלץ את אנשיו הפצועים.
ציטוט מדבריו בעקבות נפילת הבן: “כל ימי בארץ הקדשתי את זמני לענייני הביטחון וההגנה. חשבתי בלבי כי בזה מילאנו את חובתנו לארץ עד תום. אבל הגורל התאכזר לנו ודרש מאתנו את המס היקר ביותר שהורים יכולים לתת, את קרבן הבן”.
צבי היה בין היוזמים והמייסדים של ארגון הגננים ומדריך לגננות בהתיישבות העובדת.
הוא יזם, הקים ופיתח את גן השלושה במשך שלושה עשורים. הגן נחנך בשנת 1958 בנוכחות נשיא המדינה, יצחק בן צבי והפך לאחד המקומות היפים בארץ ודוגמה לפיתוח פארק לאומי.
בשנות השישים הקים צבי וניהל את המחלקה לייעול השקייה בגינות נוי, מוסד משותף לנציבות המים, ארגון הגננים ומשרד החקלאות.
צבי היה שותף להקמת הוועדה להקמת מגרשי ספורט מדושאים ואף עמד בראש הוועדה. גם לאחר פרישתו לפנסיה המשיך לעבוד כיועץ של רשות הספורט לבנייה ותכנון של מגרשי ספורט מדושאים.
צבי פרץ בחייו לתחומים בלתי מוכרים ובכשרונו המיוחד לראות רחוק ולפעול להגשמת חלומותיו השאיר את חותמו בירוק בקיבוץ ובארץ.

התחברות אל האתר
דילוג לתוכן