ביכובסקי יונה

(30/03/1913 – 19/12/1976) ( כג אדר תרע”ג – כג כסלו תשל”ז )

יונה נולד בסנובסק, פלך צ’רניגוב באוקראינה להוריו רבקה וזלמן ביכובסקי ולו שתי אחיות. עיסוקו של אביו היה בסחר יערות, הוא היה מומחה לעצי יער. לאחר מהפכת אוקטובר הוחרם רכושו ואז עברה המשפחה לגור בעיר ליד סמולנסק במרכז רוסיה. שם נשארה המשפחה עד עלותה ארצה בשנת 1929. אולם רבו ייסורי העלייה. בשנת 1925 נאסר האב באשמת ציונות ולאחר שנת מאסר הוצעה לו יציאה מגבולות רוסיה לארץ ישראל שם כבר שהו אביו, אשתו ובנו הצעיר. לילדים שהיו ברוסיה לא הותר לצאת היות שהיו שייכים למולדת הסובייטית. רק לאחר שלוש שנים, בהתערבות הצלב האדום הבינלאומי הורשו הילדים לצאת ולעלות ארצה. בינתיים הספיק יונה ביכובסקי לסיים את לימודי ביה”ס התיכון בהצטיינות והוא רק בן 17.
בארץ השתקעה המשפחה בחיפה ואביו של יונה קיבל עבודה בביח”ר “שמן” שם המשיך לעבוד במשך כל השנים, עד הצטרפותו לקיבוץ, אל בנו.
יונה היה בגרעין המייסדים של קיבוץ תל עמל. הוא היה בעל מקצוע מעולה ועובד מצפוני וישר דרך. היו לו ידי זהב והוא שפע יוזמה וכוח המצאה. הודות לו התרומם המגדל הראשון וניצב זקוף ונאה במחנה.
יונה גם היה פעיל מאוד בחיים התרבותיים של הקיבוץ וארגן את חג ה- 15 של הקיבוץ. לקראת חג ה- 40 הוא היה שותף פעיל בהכנות ובהצגה, ועוד זכה לשבת עם משפחתו בחג הפנימי ולקבל את סמל ה- 40, אך ליבו נדם באמצע החזרה האחרונה לקראת המופע.
יהי זכרו ברוך!

התחברות אל האתר
דילוג לתוכן