גור הנקה

(07/08/1914 – 22/12/1990) ( טו אב תרע”ד – ה טבת תשנ”א )

הנקה גור לבית בורנשטיין נולדה ב- 1914 בקרקוב, פולין להוריה לוי ופאני לבית אורבך מיהדות אשכנז. לאב היתה חנות תנורים ברובע היהודי. המשפחה השתייכה למעמד הבינוני הנמוך והתמודדה עם קשיי פרנסה. הנקה למדה בבית ספר יהודי בעיר ולאחר מכן בבי”ס למסחר שם הוסמכה למנהלת חשבונות ועבדה במקצועה בחברה בבעלות יהודית. שם התבסס גם מעמדה.
הנקה הצטרפה ל”השומר הצעיר” בגיל 12. עם השנים התמנתה לראש גדוד בקן המקומי, נבחרה להנהגה המקומית בקרקוב ומאוחר יותר להנהגה הראשית של השומר הצעיר בגליציה. בין השנים 1939-1937 היתה עורכת את העיתון של התנועה “זעקת הצעירים” בגליציה.
ב- 15 ביולי 1939 עזבה הנקה את פולין ועלתה ארצה באנייה “קולורדו”, אניית המעפילים הראשונה הבלתי לגלית עם פרוץ המלחמה. אמה ואחיה נספו בשואה. האב נפטר עוד קודם לכן מהתקף לב. רק חלק קטן מהמשפחה ניצל וחי בישראל ובארה”ב.
הנקה הצטרפה לקיבוץ ניר דוד באוגוסט 1939 כמועמדת ובפברואר 1940 התקבלה כחברת הקיבוץ. בשנת 1942 נשלחה הנקה לעבודה בתנועה בתל אביב. היא הקימה את קן מרכז של השומר הצעיר, הדריכה את גדוד נירים שהקים אחר כך את קיבוץ נירים. בהמשך, השתלבה בפעילות במוסדות הכלכליים של הקבה”א. בימי המלחמה השנייה שימשה כמקשרת בין נציגי המחתרת הפולנית שהגיעו לארץ עם צבא אנדרס והסוכנות היהודית. עם סיום המלחמה העניקה לה ממשלת פולין דרכון של כבוד והיא הוזמנה להקים את השגרירות הישראלית בוורשה יחד עם ישראל ברזילי ופינק דגן. את שתי המחוות האלה היא דחתה. בשנת 1942 היא עוברת לחיות עם שלמה גרזובסקי גור. הם עזבו את הקיבוץ ועברו להתגורר בתל אביב. נולדו להם שתי בנות, גלי ודנה.
בשנת 1952 נסעה המשפחה לארה”ב, לניו יורק במסגרת חופשת שחרור לצורך לימודים שהעניק משרד הביטחון לשלמה גור. שנה לאחר מכן חזרה המשפחה ארצה ומאז שובה עד אמצע שנות ה- 60 עבדה הנקה במחלקה הטכנית של השוה”צ כמנהלת חשבונות. במקביל היתה פעילה במפ”ם בסניף תל אביב. באמצע שנות ה- 60 התחילה הנקה בפעילות התנדבותית ציבורית במסגרת חוג ידידות תל השומר. בתפקיד זה שימשה יו”ר שנים רבות ואף הצטרפה למועדון “וארייטי” עם הקמתו במסגרת “ועדת הלב” וכן לברית בני שם – אגודה להידוק הקשרים בין יהודים וערבים בישראל. בשנים אלה הרבתה לנסוע לארצות מערב אירופה.
בשנת 1986 חלתה הנקה במחלה ורותקה לביתה עד יום מותר. היא נפטרה בדצמבר 1990 ממחלת הסרטן בתל השומר ונקברה באדמת ניר דוד.
יהי זכרה ברוך!

התחברות אל האתר
דילוג לתוכן