הוכמן רחל

(15/06/1915 – 08/12/1989) ( ג תמוז תרע”ה – י כסלו תש”ן )

רחל הוכמן נולדה בעיר לומז’ה, פולין להוריה רבקה ואריה פראנצוז. בבית שררה אווירה דתית מחמירה ולמרות זאת יצאה רחל ללמוד בבי”ס יסודי כללי. היא לא סיימה את לימודיה ויצאה לעבוד בוורשה. שם הצטרפה רחל לתנועת הנוער הציונית סוציאליסטית “פרייהייט” שמאוחר יותר נקראה “דרור – החלוץ הצעיר”. בפעילותה בתנועה יצאה להכשרה בעיר ביאליסטוק שם עבדה קשה יחד עם חבריה לתנועה. חלום העלייה התגשם בשנת 1939. רחל הצטרפה לקבוצת עולים שעמדו לעזוב את אירופה הנאצית בדרך בלתי לגלית, דרך רומניה, באניית המעפילים “טייגר היל”, היא האנייה האחרונה שעזבה את חופי אירופה לפני פרוץ המלחמה.
בדרכה בים העלתה האנייה על סיפונה עולים מצ’כיה שספינתם טבעה וכך הגיע מספר העולים באנייה ל- 1500 איש. בהגיע האנייה לחופי תל אביב היא נתפסה על ידי הבריטים והעולים הובלו למעצר בצריפין.
רחל הגיעה לקיבוץ שדה נחום שבשטחו היו פזורים עדיין שרידי החומה והמגדל. לאחר זמן קצר הכירה את ראובן, אתו בנתה את משפחתה, בתחילה באוהל עם “פרימוס” ולאחר מכן בשיכון ותיקים דאז, צריף עץ. רחל עבדה בקיבוץ שדה נחום בענפים שונים בחקלאות ובחדר האוכל ובשנים האחרונות במפעל הפלסטיק של הקיבוץ.
בשנת 1978 עברו רחל וראובן לקיבוץ ניר דוד (תל עמל) לחיות ליד בתם, גיטה ומשפחתה. רחל התחבבה תוך זמן קצר על חברותיה בקיבוץ החדש.
לרחל ולראובן שתי בנות שנולדו בשדה נחום וחמישה נכדים. המחלה תקפה את רחל בחומרה רבה ולא עברה שנה מאז חלתה. היא נפטרה ממחלתה. יהי זכרה ברוך!

התחברות אל האתר
דילוג לתוכן