טל שרה

(05/09/1914 – 19/07/1990) ( יד אלול תרע”ד – כו תמוז תש”ן )

שרה נולדה להוריה רבקה וצבי רשקס בעיר שבלי, ליטא בתוך מלחמת העולם הראשונה. אביה היה עסקן ציוני וכל שאיפתו היתה לעלות לישראל. הילדים למדו בבי”ס עבריים ובבית שררה אווירה ציונית-עברית. שרה היתה הבת השלישית. המשפחה עלתה ארצה בשנת 1924. האב רכש חלקת אדמה בכפר אוריה אך בבואם לשם לא הצליח לפרנס את המשפחה. הם עברו לעתלית והמשיכו לעסוק בחקלאות דלה גם שם. אחיה, שמואל, היה חבר קיבוץ תל עמל. שרה שאפה להמשיך בלימודיה ובהיותה בת 14 יצאה ללמוד בסמינר למורות “המזרחי” בירושלים. היא גרה בפנימייה ולמדה שם שנתיים. תוך כדי כך נמשכה לתנועת השומר הצעיר ויחד עם עוד בנות נכבשה לרעיון התנועה. עם היוודע הדבר להנהלת הסמינר קם רעש גדול והן גורשו מביה”ס והקימו את קן השוה”צ בירושלים.
שרה נבחרה להנהגה הראשית של התנועה ב- 1931 וכשנה לאחר מכן הצטרפה לגרעין המייסד של קיבוץ תל עמל. תחילה עבדה שרה כירקנית ועם עבור הקיבוץ לבית אלפא המשיכה בגן הירק בתל שוק, טרם העלייה על הקרקע. עם פרוץ מאורעות תרצ”ו-תרצ”ט עבדה כמחסנאית בגדים ועם הקמת המשק הקבוע – היתה רפתנית. שרה יצאה פעמים אחדות לשליחות מטעם התנועה והדריכה את שתי חברות הנוער הראשונות שנקלטו בקיבוץ. היא לימדה במוסד החינוכי “גלבוע”, יצאה עם מילק, בעלה לשליחות התנועה בהאיטי ושוב יצאה לפעילות במחלקת החינוך של הקבה”א ובגבעת חביבה.
עם שובה לקיבוץ עבדה בשנים האחרונות במתפרת הטריקו של הקיבוץ ולבסוף בספריית הילדים. שרה מילאה תפקידים רבים ומרכזיים בקיבוץ, היתה מזכירת קיבוץ פעמיים, מרכזת ועדת השתלמות וחברה בוועדה הפדגוגית של המוסד החינוכי.
שרה נישאה למילק טל בראשית ימי הקיבוץ. לזוג נולדו שתי בנות ונכדים. שרה נפטרה אחרי מחלה קשה.
יהי זכרה ברוך!

התחברות אל האתר
דילוג לתוכן