יגאל עובד

(20/05/1914 – 05/07/2004) ( כד אייר תרע”ד – טז תמוז תשס”ד )

עובד נולד במושבה כרכור בשנת 1914. אביו היה חבר באגודת השומר והמשפחה נדדה בעקבותיו ברחבי הארץ.
ב- 1920 היו הוריו בין מייסדי גדוד העבודה ועובד ומשפחתו היה שנה במגדל ואחר כך עבר לירושלים, שם פעל אביו במרכז שהקים הגדוד.
כאשר התפלג גדוד העבודה, נשלח עובד ללמוד בכפר גלעדי, שם התגוררה אחות אביו. בגיל 16 החליט ללמוד חקלאות במקווה ישראל. שם פגש את גדעון יעקובי, פרץ מרחב, אהרון יכין, זאב שדמי ואהרון שורר.
את ציפורה הכיר עובד במחנות העולים ובהכשרה בשפיים. בשנת 1934 חיו עובד וציפורה בבית השיטה. עובד היה מרכז המשק וציפורה, סדרנית עבודה. אחרי שנה נשלחה ציפורה לשמש כמורה בהתיישבות בגשר, שם ישבו חברי אשדות יעקב. שם היא חלתה בקדחת קשה והשניים עברו להתגורר בבית ההורים בירושלים.
עובד רצה לעבור לקיבוץ של השומר הצעיר. נחום שריג לחץ עליו להישאר בבית השיטה, אבל הוא התעקש לעבור למסגרת של קיבוץ קטן שאין בו תחלופה רבה וכך בחרו בני הזוג להשתקע בקיבוץ תל עמל שחלק מחבריו עובד הכיר עוד מימי מקווה ישראל והיו בני גילם. ציפורה ועובד הצטרפו לקיבוץ שנה לפני העלייה על הקרקע. החברים היו אז מפוצלים בין רמת גן לבית אלפא. קדמו להצטרפותם ויכוחים סוערים האם לקבלם לקיבוץ. החלק הגליצאי פחד שלא יישאר מקום לחבריהם שעדיין בחו”ל.
שנים רבות היה עובד חקלאי. בשנים הראשונות עבד בפלחה, אחר כך עבר לכרם ובהמשך עבד במשק החקלאי של המוסד החינוכי. הוא עבד במטעי הזיתים ויישם בעבודתו ידע רב שצבר.
עובד גם חינך כמה חברות נוער והיה מעורב ופעיל בקיבוץ בתחומים רבים.
כל חייו היה עובד אדמה וגם בשנים בהם היה מוגבל פיזית ולא עבד בפועל, נשאר אדם שורשי ומחובר לאדמתו.
יהי זכרו ברוך!

התחברות אל האתר
דילוג לתוכן