כרמל אלי

נולד: 29.04.1937 י”ח אייר תרצ”ז

נפטר: 22.02.2023 ב’ אדר תשפ”ג

אלי כרמל – לדמותו

אלי כרמל נולד ב- 1937 בציריך שבשוויץ, בשם Erich Hermann Knüsel, לשרה שפיגלגלס, אם יהודייה ול- Hans Knüsel – אב שוויצרי נוצרי. אלי נימול כיהודי ואף הוטבל כנוצרי. שנתיים מאוחר יותר נולד אחיו הצעיר פטר שהוא אביה של אסתר פז. משפחת קנוזל היא משפחה רבת דורות. קיימת עד היום “אגודת הקנוזלים”, המקיימת מפגשים שנתיים ומתחזקת ספר עב כרס, המתעד את דורותיה משנת 1500 לספירה ועד היום.

אלי ואחיו למדו בבית ספר “רודולף שטיינר”, אבי התורה האנתרופוסופית, שם למדו ציור, תכנון ושרטוט בניין.
בגיל 13 הצטרף אלי לתנועת השומר הצעיר. ביום כיפור, בגיל 16, פגש בבית הכנסת את גרדה (לעתיד דבורה) וחייהם נקשרו. כמו כל תושבי שוויץ בימים ההם, אלי שירת בצבא השוויצרי.
ב- 1956, בגיל 19, במסגרת השומר הצעיר, החל בהגשמה ועבר הכשרה של שנה באיטליה, במסגרת גרעין “עומר”, ביחד עם גד וליאה, תלמה סגל, דבורה שלם, מיכאל ידיד ועוד…
ההכשרה אומנם הייתה בווילה בטוסקנה אבל בתנאים מאוד קשים ומינימליים וכללה חיים במחנה דמוי קיבוץ בו למדו הנערים והנערות חיי קיבוץ מהם. לאחר מכן עלה הגרעין לקיבוץ ניר דוד במסגרת השומר הצעיר.
ב- 1959 שינה את שמו לאלי כרמל והתחתן בקיבוץ עם דבורה. נולדו להם גבי, אורי ולילי.
אלי שירת בצה”ל שנה בלבד, כיוון ששירת בצבא שוויץ והשתתף במלחמת יום כיפור.

ב- 1973 אלי ודבורה נפרדו, ובמשך עשר שנים חי אלי על הקו בין ישראל, שוויץ וארה”ב. בתל אביב עבד במחלקת התכנון של הקיבוץ הארצי, שם הכיר את כרמלה. בארה”ב הוא נישא לפאט והם עברו להתגורר בברקלי קליפורניה, שם עבד בקואופרטיב למכירת גבינות, צייר, הציג את תמונותיו בגלריות וחי את חיי ההיפים.

ב- 1983, חזר אלי לקיבוץ יחד עם כרמלה ובשנת 1990 הם נישאו. אלי השתלם בציור במקומות שונים, בין היתר אצל יהושע גרוסברג, מדרשת אוהל שרה, בבית ספר הגבוה לציור בתל אביב, בשוויץ, בקליפורניה, בעין הוד, אצל יהודה יציב ובניר-דוד.
הקיבוץ אישר לו סטודיו ויום ציור בשבוע. מאז יצר אלי, בסוגי אמנות שונים של נגינה, ציור ופיסול. הוא ניגן על חליל צד, גיטרה, מפוחית ופסנתר, צייר בפחם, עיפרון, פסטל, שמן ואקוורל, ואת עבודותיו  ניתן לראות באתר האינטרנט שבנה בעצמו לתיעוד היצירות שלו ושל כרמלה אשתו. www.elicarmel.com
עבודותיו הוצגו במספר רב של תערוכות בישראל, שוויץ וקליפורניה.

בקיבוץ עבד בין היתר בתור רכז בניין, ולאורך השנים היה אחראי על בנייתם של מספר רב של מבנים בקיבוץ – בין היתר הקמת בית התרבות, הקמת נירעותק, הגשר הצהוב, הולצר, בתי ילדים, הקמת מערך הטלפונים, מבני ציבור, הרולנים והדיסקו (הפאב).
לאורך כל השנים עסק בשרטוט ועדכון מפות ניר-דוד, תכנון שיפוצים וכו’. עם כניסת המחשב לעולמנו, מצא בו אלי עניין רב ולימד את עצמו שרטוט באוטוקאד. לאט, לאט, העביר את תוכניות הקיבוץ מנייר לקובץ דיגיטלי. את הקובץ דאג לעדכן באדיקות, עם כל שינוי שכונה, בית, מדרכה, צנרת ואף קווי השקיה וחשמל.

כשוויצרי מצוי למד אלי גרמנית, איטלקית וצרפתית בבית הספר. הוא ניחן בכישרון ללימוד שפות ושלט גם באנגלית, ספרדית ואף לימד את עצמו רוסית.

אלי נפטר בפברואר 2023 בהיותו בן 85
יהי זכרו ברוך

משפחת כרמל

התחברות אל האתר
דילוג לתוכן