לוריא רחל

(20/07/1916 – 02/05/2010) ( יט תמוז תרע”ו – יח אייר תש”ע )

רחל נולדה ביולי 1916 בעיר סלופצה, פולין להוריה משה וטאובה מקרובסקי, אחות צעירה לגוטה ולמרדכי.
לאחר תום מלה”ע הראשונה בשנת 1918 היה פוגרום בעירם ובו פגעו ביהודים. המשפחה עברה לגור בעיר פלשב. שם קיבל אביה משרת רב צבאי מטעם השלטונות וחיילים יהודים היו מתארחים בחגים בביתם. רחל סיפרה על אירועים אלה פעמים רבות.
רחל סיימה את ביה”ס התיכון והצטרפה לתנועת “השומר הצעיר” בקליש. בדצמבר 1935 עלתה ארצה באמצעות סרטיפיקט נישואין.
ראשית חייה בארץ היו בתל אביב שהקסימה אותה. אולם מהר מאוד היא מצאה עבודה בחקלאות במשק ברחובות ושם הכירה את יהושע, שהוא האח הצעיר של צבי לוריא, בעלה של אחותה, גוטה. בהמשך היא הצטרפה להגנה בפתח תקווה ופעלה ביחד עם חברותיה ממשק הפועלות בפיזור מנשרים נגד הצבא הבריטי ועוד פעולות שנדרשו להן.
בשנים 1939-1937 רחל למדה בביה”ח הדסה בירושלים טיפול בתינוקות ועבדה שם. לאחר שנים, כחברת הקיבוץ, היא תרמה את הידע והניסיון הרב שרכשה לטיפול בבית התינוקות בניר דוד.
בשנת 1940 רחל הגיעה לקיבוץ כחברתו של יהושע ואתו הקימה את משפחתה שבה נולדו לה שני ילדיה: זיוה ויונתן.
בתחילה רחל עבדה בחקלאות ובכל עבודה שנדרשה לה, אולם היא הפגינה את הידע המקצועי שלה בטיפול בתינוקות ומאז היא טיפלה בתינוקות ובאמהותיהם בקיבוץ היא לימדה את ההורים ואת המטפלות כיצד לשחק עם הילדים, כיצד לבלות את שעות המפגש ואף הגיעו אליה מטפלות ותינוקות מקיבוצים שונים להתייעצות וללמוד ממנה.
רחל כתבה ופרסמה בעיתונות החינוכית הקיבוצית את רעיונותיה ותפיסתה החינוכית התפתחותית של תינוקות ושל ילדים קטנים.
בשנים הראשונות בקיבוץ החיים לא היו קלים עבורה ועל כך כתבה: “האור בחיינו היו הילדים וחיי המשפחה. היה זה קשר כה חזק שמילא את חיי הרגש שלנו”.
בשנת 1956 רחל נסעה לאנגליה למטרת ריפוי וכאשר חזרה הביאה איתה מכונת סריגה ומאז היא הלבישה את החברים, החברות והילדים בסוודרים יפים וחמים.
רחל אהבה אנשים הן בקיבוץ והן מחוץ לקיבוץ. כשהתחילו להגיע המתנדבים היא הזמינה אליה את הצעירים ויצרה איתם קשרים שאחדים מהם קיימים עד היום.
היא ויהושע אימצו את משפחת דורה ברק כשזו עלתה ארצה מארגנטינה בשנת 1988 והגיעה לקיבוץ. בכל השנים רחל היתה לצידו של יהושע בפעילותו הענפה, בעצה, בתמיכה ובביקורת והעלאת רעיונות חדשים בנוגע לפעולותיו וכתיבתו.
בשנת 1996 רחל עברה להתגורר בית הבריאות כדי להחלים מאירוע מוחי קל וניתוח ברגל. מאז ועד היום היתה תושבת בית הבריאות. שם השתלבה בפעילות הכללית אולם לא ויתרה על אהבתה לקריאה בספרים ועל אירוח בני המשפחה ואורחים שבאו לבקרה.
רחל אושפזה בבית החולים כשבני המשפחה כל הזמן לצידה. שם היא נפטרה.
יהי זכרה ברוך!

התחברות אל האתר
דילוג לתוכן