לסקר מאשה

(21/07/1914 – 20/12/2001) ( כז תמוז תרע”ד – ה טבת תשס”ב )

מאשה לסקר לבית לובלסקי נולדה בליטא, התחנכה בבית ספר עברי ובאה צעירה לארץ עם ידיעת עברית רהוטה. היא באה ישר אל בית הספר החקלאי לבנות בנהלל, בהנהלת המייסדת, חנה מייזל. בארץ היה לה כבר אח בקיבוץ מרחביה. מאשה היתה קשורה מאוד למשפחת אחיה.
בזמן שקיבוצנו עוד היה בבית אלפא הגיעו לקיבוץ שתי בנות: מאשה וחיה (ביכובסקי), שתי חקלאיות מביה”ס בנהלל. כאשר התחיל המשק שלנו בהתיישבות נכנסו מיד שתיהן לעבוד בחקלאות, חיה ברפת ומאשה במטעים, בכרם הענבים – מאשה היתה הבוצרת והאורזת הראשונה של פרי הגפן ומספר אחד בין האורזות במשך שנים – כולם העריכו אותה בעבודתה ובאישיותה, כאחראית ובעלת מקצוע מעולה.
מאשה הצחקנית ומסבירת הפנים, אפשר היה לשוחח איתה על הכול: על ספר, על אמנות ומה לא? עם הזמן הכירה מאשה את הלמוט ולימים נוצר קשר אמיץ בין השניים.
מאשה אהבה ילדים ולרוע המזל לא זכתה לילד משלה. כך קרה שמאשה נשלחה לסמינר הקיבוצים והיתה מבין המורות הראשונות בקיבוץ, אחת המסורות והטובות. הילדים שלימדה (מקבוצת “זמיר” ואילך) נקשרו אליה מאוד.
לימים יצאה לעבוד בבי”ס “תומר” בבית שאן שם העריכו אותה מאוד. ברבות השנים הביעה מאשה את רצונה להיות ספרנית בספריית הילדים וליוותה את ילדי כיתתה ואחרים לספרייה כדי להציע להם ספרי קריאה, נושא שהיה אהוב עליה וכך גם הדביקה אותם באהבה זו.
מאשה והלמוט אמצו משפחת עולים, את נעמי ומריו מן, שנשארו נאמנים להם ועודדו את הלמוט אחרי מותה של מאשה. מאשה והלמוט חיו חיי משפחה הדוקים ונאמנים. הם דאגו זה לזו במשך כל השנים, בחולי ובבריאות.
מאשה נפטרה ממחלה. יהי זכרה ברוך!

התחברות אל האתר
דילוג לתוכן