פליק רחל

(13/11/1920 – 15/12/1984) ( ב כסלו תרפ”א – כא כסלו תשמ”ה )

רחל נולדה בעיר ברנוביץ’, פולין להוריה מרים ושמואל רימר. הוריה חיו מיגיע כפיים והתפרנסו מחייטות. רחל למדה בגימנסיה “אפשטיין” וסיימה השכלה תיכונית. לאחר הכיבוש הסובייטי המשיכה בלימודים באוניברסיטת לבוב, שם למדה כלכלה.
רחל הצטרפה לתנועת “השומר הצעיר” בשנת 1932 והיתה פעילה בקן. היא נשארה נאמנה לתנועה בכל נדודיה ברחבי רוסיה ובחייה בקיבוץ.
עם פרוץ מלחמת גרמניה – בריה”מ נטלה רחל את מקל הנדודים ונאלצה להשאיר את הוריה, כי בצאתה מלבוב היתה ברנוביץ’ כבושה על ידי הגרמנים. כשאר חברי התנועה פנתה גם רחל מזרחה לעבר הגבול הסובייטי. לאחר זמן רב פגשה את ידיד נעוריה, משה פולונסקי והם עברו את המלחמה יחד, אז גם נולד בנם. לאחר המלחמה קיבלה רחל אזרחות פולנית ולאחר שלושה חודשים פנתה עם חבריה לתנועה לעלות לארץ ישראל. רחל עלתה עם בנה לקיבוץ תל עמל ומשה נשאר בפעילות התנועה בפולין. בסוף 1947 עלה סוף, סוף גם משה ארצה אך לא הספיק ליהנות זמן רב מחיי המשפחה והקיבוץ. הוא נהרג במילוי תפקידו בינואר 1949. עם הזמן נישאה רחל בשנית לדוד פליק ונולדו להם שני ילדים.
רחל היתה פעילה בקיבוץ בתחומים רבים. היא היתה מטפלת בבתי ילדים, בגן ועד למוסד החינוכי. רחל ניהלה את מחסן המטבח וחדר האוכל והיתה אם בית באולפן. בשנים האחרונות לחייה התמסרה לייסוד וארגון המרכולית בקיבוץ. בכל אשר עסקה הצטיינה בחן ובנועם הליכות.
בחיי המשפחה זכו רחל ודוד לנחת משלושת ילדיהם ומהנכדים.
רחל חלתה בשנה האחרונה במחלת לב ולפתע עמד ליבה מלפעום.
יהי זכרה ברוך!

התחברות אל האתר
דילוג לתוכן