שדמי רינה

(04/01/1921 – 01/07/2008) ( כד טבת תרפ”א – כט סיון תשס”ח )

רינה נולדה בוורשה בשנת 1921. בת לאליהו וזיסלה שמידברג, אחות צעירה לאדש ואבקה.
רינה היתה ילדה רזה וקטנה ולכן למדה בבית עם מורה פרטית. בבית היתה פעילות רבה של השומר הצעיר ורינה אהבה לשבת מתחת לשולחן ולהאזין לסיפורים על ארץ ישראל.
עם הזמן אדש ואבקה עלו לישראל לקיבוץ משמר העמק. רינה נשארה עם ההורים והדודות. בשנת 1934, עם עליית הנאצים לשלטון, מצבה הכלכלי והביטחוני של המשפחה הורע והם עלו ארצה. רינה הגיעה עם הוריה ישר למשמר העמק, היא השתלבה בקלות בחיי הקיבוץ והצטרפה ל”קבוצת עולים”.
במוסד משמר העמק הם היו הבוגרים שלמדו תחת שרביטו של מילק ז”ל. במוסד, בימים ההם עסקו בעיקר בבעיות השעה ולמדו מעט מאוד. רינה אהבה מאוד חיות ובעיקר סוסים. עם סיום המוסד הלכה עם הגרעין להכשרה בעין שמר. ב- 1942 הגרעין הגיע לניר דוד וכך פגשה את זאב.
ב- 1943 הם התחתנו בעפולה, כאשר מתחת לחופה עמד עבד (עובד יגאל) כי זאב היה בשדות. בעצם תקופה ארוכה היא היתה לבד עם הילדים כי זאב עבד בדרום בשדות ובשמירה ורינה טיפלה בילדים ועמדה בכבוד ובגבורה במשימה.
במסגרת תפקידיה היא ריכזה את ו. חינוך, דאגה לשפץ בתים ועודדה מטפלות לצאת ללימודים. היא ארגנה את יום הילד הראשון בקיבוץ. במשך השנים עברה לעבוד במחסן הבגדים, תחילה של המוסד ואחר כך של החברים.
רינה אהבה לקרוא, לטייל ולעבוד בגינה יחד עם זאב. נולדו להם שלושה ילדים, יגאל, תמר ועמיר, עשרה נכדים ושישה נינים.
שינעמו לך רגבי אדמתנו שכה אהבת!

 

התחברות אל האתר
דילוג לתוכן